تبلیغات
بچه های خوب - راهنما ی پروزه علمی8
بچه های خوب

اقلام نمایشی توصیه نشده

 • گران قیمت ، شکستنی ، شکننده

اقلام نمایشی مجاز و توصیه شده

 • باید به جای اقلام نمایشی غیر مجاز یا توصیه نشده از عکس ها یا نمودارها ، حیوانات پلاستیکی یا گل های پلاستیکی استفاده شود .
 • دانش آموز باید برای رعایت حقوق مالکیت معنوی حتما نام و مشخصات عکاس را در کنار عکس ذکر کند
 • دانش آموزان باید طبق یک برنامه منظم از گامهای مختلف پروژه خود عکس برداری کنند تا بتوانند مسیر تلاش های خود را  در طول انجام پروژه به تصویر بکشند . همچنین دانش آموز اگر قصد نمایش عکس افرادی را روی تابلوی نمایش خود دارد حتما قبل از گرفتن عکس از آنها کسب اجازه نماید .
 • دانش آموزان می توانند برای اقلام نوشتاری پروژه خود ( نوشته های تابلوی نمایش و گزارش کتبی ) از کامپیوتر و چاپگر استفاده کنند .
 • پروژه های برقی می توانند از باتری به عنوان منبع الکتریسیته استفاده کنند .
 • به جای مواد غذایی واقعی از مدل های مصنوعی غذا یا میوه استفاده شود

5-4-  دفتر کارنما

در این دفتر وقایع و اتفاقات مربوط به پروژه را یادداشت خواهید کرد . دفترکارنما مسیر حرکت شما را ازآغاز تا پایان  نشان می دهد ( موضوعی که به ویژه برای بازدید كنندگان اهمیت دارد).

 

·  یادداشت کردن را از زمانی آغاز کنید که  جستجوی موضوع  پروژه را شروع می کنید . 

 • اتفاقات را به صورت روزانه یادداشت کنید و هر مطلبی را که وارد دفتر می کنید تاریخ گذاری نموده و بنویسید که چه قدر وقت صرف آن کرده اید .
 • نتایج آزمایشات ، فهرست  مواد مورد استفاده ، یادداشت های مربوط به تحقیق زمینه ای و مشخصات منابع مورد استفاده را به دقت در آن ثبت کنید .
 • هر مشکلی را که در جریان کار با آن مواجه می شوید یادداشت کنید .
 • راه حل هایی را که برای غلبه بر مشکلات به کار گرفته اید یادداشت کنید .

همواره از مراحل مختلف پروژه خود عکس بگیرید تا بتوانید یک گزارش تصویری از تلاش هایتان را به دیگران نشان دهید .

 

6- روز نمایشگاه

 

 

 • غرفه ی خودتان را سرزنده و شاداب کنید

شرکت در یک نمایشگاه علمی یعنی این که شما تصمیم گرفته اید نتایج کار علمی خودتان را با عموم مردم و داوران در میان بگذارید  .

به محض اینکه توانستید توجه بازدیدکنندگان را با یک ارائه ی پویا و پرجنب و جوش به غرفه ی خودتان جلب کنید ، بهترین فرصت را برای نمایش پروژه ی خودتان پیدا کرده اید .

بعضی از بازدید کنندگان به غرفه ی شما نزدیک می شوند و شروع به خواندن اطلاعات موجود می کنند ؛ بعضی دیگر فوراً شروع به پرسیدن سؤالاتی می کنند ، اما توجه داشته باشید که تا حد امکان این شما هستید که باید ارتباط اولیه را با بازدید کننده برقرار کنید و سر صحبت را با او باز کنید . یک لبخند یا یک نگاه راه هایی هستند که شما می توانید به مردم نشان دهید که به آنها خوش آمد می گویید و آماده ی صحبت با آنها هستید .

 • آماده باشید :

حتی اگر به موضوع پروژه ی خود مسلط هستید نحوه ی ارائه مطالب را کاملاً آماده کنید . برای اینکه تمرین شما تا حد امکان مؤثر و نتیجه بخش واقع شود دو گزارش شفاهی آماده کنید ـ یکی از آنها طولانی تر و با جزئیات بیشتر برای داوران و دیگری کوتاهتر و به زبانی ساده که فهم آن برای عموم بازدید کنندگان آسان باشد . فراموش نکنید که از عناصر بصری ( عکس ها ، نمودارها ومواد نمایشی ) برای تقویت و تکمیل اظهارات خود بهره گیری کنید.

 

 • متوجه شنوندگان باشید :

به دقت به چهره ی بازدید کنندگان نگاه کنید . این کار به شما امکان می دهد که ارائه اطلاعات خودتان را با فهم و درک آنها هماهنگ کنید . اگر به نظر می رسد که آنها عجله دارند شما می توانید توضیحات خود را خلاصه کنید .

اگر به نظر می رسد که در فهم مطلب دچار مشکل اند باید زبان بیان خود را تعدیل کنید و اگر ظاهر آنها نشان می دهد که کاملاً مجذوب مطالب شما شده اند می توانید اطلاعات اضافی و تکمیلی خود را نیز به آنها ارائه دهید .

 • پذیرای بازدیدکنندگان باشد :

بازدیدکنندگان اغلب کم رو هستند و حتی اگر پروژه ی شما توجه آنها را جلب کند نمی دانند چگونه باید سر صحبت را با شما باز کنند .

بنابراین این به عهده ی شما است که اولین  حرکت را انجام دهید . اگر شما بدون توجه به اطراف گرم صحبت با شرکت کننده ی غرفه ی کناری خود باشید یا خود را به خواندن یک مجله مشغول کنید مردم به خود جرأت نزدیک شدن و صحبت کردن با شما را نمی دهند . بنابراین همواره گشاده رو و آماده ی صحبت با دیگران باشید . به کار خود افتخار کنید و آماده ی در میان گذاشتن آن با دیگران باشید .

 • به روشنی صحبت کنید

فراموش نکنید بسیاری از بازدید کنندگانی که برای بازدید به غرفه ی شما وارد می شوند اطلاعات زیادی درباره ی موضوع شما ندارند و این به عهده ی شماست که موضوعتان را برای آنها توضیح دهید و بهترین راه برای این کار این است که تا حد امکان واضح و پر انرژی صحبت کنید ( اما نه خیلی سریع ) .

7- آمادگی برای داوری

در نمایشگاه علمی فرصت ملاقات و صحبت با داوران را پیدا خواهید کرد . اگر برای چنین مصاحبه ای آمادگی قبلی داشته باشید ، این گفتگو وقت مناسبی است برای این که تصویر مثبتی از کارتان در ذهن آنها ایجاد نمایید .

·  تمرین و آمادگی برای داوری نمایشگاه علمی ( کار نیکو کردن از پر کردن است ! )

o  هر چه بتوانید پروژۀ علمی خود را بهتر به دیگران انتقال دهید ، شانس بیشتری برای برنده شدن خواهید داشت .

o  متن یک سخنرانی کوتاه ( در حدود 2 تا 5 دقیقه ای )را بنویسید و پروژۀ علمی خودتان را در آن خلاصه کنید . شما این سخنرانی را در اولین ملاقات با داوران ارائه خواهید کرد ( به خاطر داشته باشید که در مورد نظریه هایی که پروژۀ علمی شما بر آن استوار است صحبت کنید ، و اینکه چرا پروژۀ شما اینگونه که هست ، انجام شده است ). 

o  فهرستی از سؤالاتی که فکر می کنید داوران از شما خواهند پرسید تهیه کنید و جواب آنها را آماده و تمرین کنید . توضیح دادن به افراد دیگر را تمرین کنید و هنگام توضیح دادن پروژه  خود به آنها تصوّر کنید که آنها داور هستند.

o  تمرین کنید که پروژۀ علمی خودتان را با عبارات ساده توضیح دهید ، به گونه ای که برای هر کسی قابل فهم باشد .  

·  خودتان و کارتان را در طول زمان داوری نمایشگاه با انگیزه و انرژی به بازدیدکنندگان معرفی کنید و در این کار حرفه ای عمل کنید !

o بهترین استفاده را از تابلوی نمایش انجام دهید . هنگامی که در بارۀ جداول و نمودارها توضیح می دهید به آنها اشاره کنید .

o  همیشه مشتاق و مثبت اندیش باشید .

o   هنگام جواب دادن اعتماد به نفس داشته باشید و مِن مِن نکنید.

o اگر در بارۀ آنچه داور از شما پرسیده جواب مطمئنی ندارید یا اصلاً جواب سؤال او را نمی دانید ، بهتر است که بگویید " نمی دانم ."

o  با هر کسی که از غرفۀ شما بازدید می کند مانند یک داور رفتار نمایید .

o پس از نمایشگاه علمی ، همیشه پی گیرِ بازخوردهای کارتان از نظر داوران باشید تا برای بهبود پروژه از آنها استفاده کنید .

·        تعدادی از سؤالات معمول داوران

o       چقدر از دیگران کمک گرفته اید ؟

o       داده هایتان چه چیزی را به شما می گویند ؟

o       چرا این پژوهش مهم است ؟

o       نمودارهایتان نمایانگر چه چیزی هستند ؟

o  هنگامی که آزمایشتان را انجام می دادید با چه مسائل و مشکلاتی مواجه شدید و چگونه آنها را رفع کردید ؟

o  مهمترین نکات جالب توجه (سه نکته) که شما در موقع انجام این پروژۀ علمی یادگرفته اید کدامند ؟

پایان

 

 
انجام چه پژوهش های بیشتری را در آینده در مورد این پروژۀ علمی پیش بینی نموده اید و یا تمایل به انجام آن دارید ؟ ( تحقیقات بعدی شما )


نوشته شده در تاریخ سه شنبه 8 آذر 1390 توسط manijheh abedy